W Polsce kiwi kojarzy się głównie z pastą do butów lub owocem z marketowych półek. Nic bardziej myślnego - Aktinidia czyli mini kiwi to super smaczne owoce, ale także piękna roślina pnąca.
Właśnie dlatego Aktinidie polecam jako pnącze, które potrafi się wspiąć bardzo, bardzo wysoko. Może owijać się wokół podpór silnymi pędami i wydaje burzę urodziwych liści w kolorze świeżej zieleni. Jednak nie tylko będzie piękne i bardzo oryginalne wyglądać, ale również stanie się użyteczna dla Ciebie, ponieważ jej owocami zachwycisz całą rodzinkę.

AktinidiaPoniżej przedstawiam Ci kilka rad w uprawie które uzyskałam wprost od samych roślinek!

W zimie, kiedy aktinidia śpi, jest całkowicie mrozodporna, ale w obrębie korzeni na zimę dobrze, abyś zabezpieczył ją w postaci kopczyka z kory lub trocin. Uważaj - najbardziej niebezpieczne są dla niej wiosenne przymrozki, gdy w roślinie zaczynają już krążyć soki.

Musisz zapewnić jej kącik słoneczny, osłonięty od wiatru, najlepiej przy południowo - zachodniej lub zachodniej stronie domu, ziemię zapewnij jej żyzną i wilgotną, ale nie bardzo podmokłą. Pamiętaj, że świeżo posadzona aktinidia potrzebuje obfitego podlewania.

Nawożenie natomiast rozpocznij w drugim roku po posadzeniu. Jednak musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż sadzonki minikiwi zakwitają dopiero po około 3 latach po posadzeniu.

Aktinidia rośnie bardzo szybko, potrafi wydłużyć pędy ciągu roku o 2, a nawet 3 metry. W błyskawicznym tempie zasłoni płot, mur, pergolę czy nawet altanę.

Aktinidia SzymanowskiJednak jako roślinę konsumpcyjną powinieneś raczej prowadzić ją przy słupach z rozpiętymi na nich poziomo drutami i aby obficie owocowała musisz nauczyć się  odpowiednio silnie aktinidie ciąć. Jeśli ma być głównie ozdobą, wystarczy, że co roku przytniesz nadmiernie wybujałe i zagęszczające się pędy. Zabieg przeprowadź w lutym, bo roślina później przycięta będzie płakać.

Większość odmian to rośliny dwupienne, co oznacza, że aby doczekać się owoców, należy posadzić obok siebie okaz żeński i męski. Jeśli jednak chcesz posadzić więcej krzewów, to jeden męski wystarczy na 5-8 żeńskich. Mogę przedstawić Ci ciekawe odmiany na przykład ‘Weiki’ ma okazy żeńskie i męskie - męska jest dobrym zapylaczem dla wszystkich odmian aktinidii ostrolistnej, natomiast ‘Jumbo’ to odmiana żeńska o wyjątkowo dużych i bardzo słodkich owocach i wytrzymuje mrozy - 25oC. Kto ma miejsce tylko na jedna roślinę, polecam wybrać odmianę obupłciową np. "Issai"

Bardzo ciekawą odmianą jest Aktinidia pstrolistna Dr. Szymanowski. To odmiana obupłciowa, aby mieć owoce tej smaczej roślinki wystarczy jedna sadzonka i trochę mojej pracy. Jeżeli bardzo zależy Ci na owocach polecam posadzić więcej niż jedną roślinkę, dlatego że będą się one obopulnie zapylać przez co będziesz mieć więcej owoców nie z jednego a min 2 krzaczków. Ogromną zaletą aktinidi pstrolistnej jest piękne ubarwienie liści. W środku lata zielone liście pokrywają się białym nalotem, wygląda to trochę jakby została skropiona białą farbą. Im bliżej jesieni liście wybarwiają się najpierw na kolor różowy następnie czerwony. Niesamowity widok!

Mam nadzieję że już szykujesz miejsce dla Aktinidii w swoim ogrodzie. To obowiązkowa pozycja którą musisz mieć!

Pozdrawiam Cię gorąco

Pszczoła Pierdoła