Borówka to moja ulubiona roślina, której owocami są smaczne jagody. Czy wiesz, że występuje aż 450 gatunków? Najbardziej znane mi są 3 z nich: borówka czarna (popularne jagody zbierane w lasach), borówka amerykańska (zwana również jako borówka wysoka, jagoda wysoka) oraz borówka brusznica - czerwona (leśna jagoda). W ogrodowej uprawie mogę wybrać dla Ciebie spośród odmian borówki amerykańskiej takie, które różnią się kształtem i smakiem czy też porą kwitnienia.

BorówkaNa początek przedstawię Ci odmianę Earliblue ma pyszne owoce i bardzo słodkie, nadają się przede wszystkim do bezpośredniego spożycia, są duże (z pierwszego zbioru) i średnie (z późniejszych zbiorów). Uważaj - ze względu na wczesną porę kwitnienia Earliblue kwiaty bywają uszkadzane przez wiosenne przymrozki. W przydomowych ogródkach posadź ją w miejscu słonecznym i osłoniętym od wiatru.

Najłatwiejsza w uprawie to Borówka Spartan, bo najmniej wymagająca, polecana do amatorskiej uprawy. Jeżeli jesteś "ogrodnikiem leniuchem" to ta odmiana idealnie się u Ciebie sprawdzi :)

Odmianę Bluecrop uważam za najbardziej uniwersalną, ponieważ jest mało wrażliwa na suszę i dostatecznie odporna na mróz a owoce są bardzo smaczne, słodko - winne i najlepiej spożywaj je w stanie surowym. Bluecrop owocuje w środku lata wtedy kiedy masz ochotę zjeść ich jak najwięcej np. z lodami.

Z kolei Bluejay polecam do mechanicznego zbioru, jest łatwa w uprawie, odwdzięczająca się obfitym owocowaniem. To odmiana która zawsze jest mile widziana na każdej plantacji.

BorówkaJeżeli poszukujesz odmiany średniowczesnej polecam Toro, zaczyna dojrzewać od pierwszej dekady sierpnia, owoce są duże, niebieskie, bardzo smaczne, zebrana w duże grona. Owoce długo pozostają na roślinie nie opadając, a i z transportem nie będziesz mieć żadnych problemów.

Borówka amerykańska Patriot będzie najlepsza do nasadzeń na glebach cięższych, toleruje je oraz ze względu na dużą wytrzymałość na mróz nadaje się do uprawy we wszystkich rejonach Polski. Owoce są bardzo duże, spłaszczone, pokryte woskowym nalotem, aromatyczne i smaczne. Kwitnie bardzo obficie i dlatego wymaga silnego cięcia.

Moją ulubioną odmianą jest KazPliszka, jedyna polska odmiana, prawnie chroniona. Owoce są deserowe, kuliste, ciemnoszafirowe, średniej wielkości, aromatyczne. Według mnie jagody przypominają smakiem nasze leśne borówki.

Krzewy borówek możesz sadzić praktycznie przez cały sezon, jeżeli są to rośliny hodowane w doniczkach, czyli dokładnie takie jakie znajdziesz w moim sklepie. Trzeba pamiętać, że dla udanego owocowania musisz zapewnić borówce amerykańskiej jak najlepsze podłoże. Jest ona wybitnie kwasolubna, więc wymaga stale kwaśnego odczynu gleby (pH 3,5-4,5).