Krzewy kwitnące są bardzo wdzięcznymi roślinami. Większość z nich jest łatwe w uprawie, a ich szybki wzrost daje radość właścicielom. Dzięki ogromnej ilości odmian możemy wybrać takie, które o niemal każdej porze roku będą cieszyły nasze oczy swoim pięknym wyglądem.

Krzewy są bardzo użytecznymi roślinami. Mogą służyć w ogrodzie jako żywopłot, ale także dzielić ogród na mniejsze, zaciszne przestrzenie, ubarwiając swoim kwieciem kameralne zakątki.

Krzewy pięknie kwitnące wiosną

Hortensja ogrodowa

Jest to niewysoki krzew, ma atrakcyjne kwiaty, występujące w wielu barwach, są niezwykle dekoracyjne. Co ciekawe, ich kolor zależy od gleby, na jakiej rośnie krzew. Hortensja w zależności od gatunku ta ma też stosunkowo duże liście o pięknym kształcie. Kwitnie od czerwca do sierpnia, najlepiej czuje się w półcieniu. Polecamy odmiany: Hortensja ogrodowa You and Me 'Forever', Hortensja ogrodowa ‘Renate’, Hortensja ogrodowa You and Me 'Romance'.

Forsycja

Ma drobne żółte kwiatki, które zakwitają zanim pojawią się liście już na przełomie marca i kwietnia. Forsycja Koreańska 'Kumsum' charakteryzuje się szybkim wzrostem, więc trzeba zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca. Najlepiej rozwija się na słońcu, w półcieniu także urośnie, choć nie tak bujnie. Potrzebuje żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby.

Jaśminowiec wonny

Jaśminowiec 'Snowbelle' cieszy nie tylko pięknym wyglądem drobnych białych kwiatów, ale też wyjątkowym zapachem. Kwitnąć zaczyna w maju i utrzymuje swój wyjątkowy wygląd do czerwca. Może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Rośnie w pełnym słońcu i w półcieniu.

Pigwowiec japoński

Kolor kwiatów niesamowity. Owoce idealnie nadają się do nalewek. Pigwowiec zaczyna kwitnąć w kwietniu. Jego obfite kwiaty są rozłożone na całej długości gałęzi. Roślina jest stosunkowo niewysoka, gdyż rozrasta się na boki, dlatego warto zostawić jej sporo miejsca. Pigwowiec będzie piękny aż do późnej jesieni, kiedy jego liście zmienią kolor na żółty i będą przyjemnie pachnieć. Krzew ten nie ma szczególnych wymagań glebowych. Lubi stanowiska nasłonecznione i umiarkowanie nasłonecznione. Szczegolnie polecamy odmiany: Pigwowiec okazały 'Nivalis', Pigwowiec okazały 'Yukigoten', Pigwowiec pośredni 'Andenken an Karl Ramcke', Pigwowiec pośredni 'Clementine' oraz Pigwowiec pośredni 'Orange Trail'.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka kwitnie od maja do lipca. Zdarza się, że powtarza kwitnienie jesienią. Kwiaty mają dzwonkowaty kształt i występują w kolorze białym, różowym i czerwonym np.: Krzewuszka 'Caricature', Krzewuszka 'Nana Purpurea', Krzewuszka 'Red Prince'. Roślina potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej o umiarkowanej wilgotności oraz stanowisk słonecznych.

Lilak pospolity

Lilak pospolity potocznie nazywany jest bzem. Charakteryzuje się nie tylko pięknymi kwiatami ma także ozdobne liście. Kwiaty pachną wyjątkowo pięknie! Lilak zaczyna kwitnąć już maju. Roślina potrzebuje żyznej, bogatej w wapń gleby, nasłonecznionych stanowisk i sporej wilgotności. Szczególnie pięknie wygląda sadzona w grupach. Gałązki lilaka można przycinać w czasie kwitnienia i używać ich do dekoracji domu, stawiając je w wazonie. Polecamy odmiany: Lilak koreański 'Miss Kim', Lilak Majera ‘Palibin’ oraz Lilak Pospolity 'Sensation'.


Sadząc krzewy kwitnące, trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji, przycinaniu i nawożeniu. Każdy krzew ma swoje upodobania, należy więc dobrze zapoznać się z nimi, bo właściwa dbałość o roślinę zostanie odpłacona pięknym wyglądem w okresie kwitnienia.

Z pozdrowieniami Pszczoła :)