Malina, malinojeżyna, malinotruskawka wybór zależy od Ciebie…

Dzięki różnym odmianom i krzyżówek malin możesz cieszyć się aromatycznym owocami przez kilka miesięcy.

Zalety malin to temat, o którym mogę pisać bardzo długo.

Dobrze wiesz, jak znakomicie smakują, cudownie pachną, a także jakie mają właściwości zdrowotne.

Dlatego wiem, że nie może zabraknąć ich w Twoim ogrodzie. Według mnie maliny najlepiej smakują zerwane prosto z krzaka, ale są też wspaniałym dodatkiem do deserów, lodów, jogurtów. Możesz również przygotować z nich przepyszne dżemy i konfitury oraz syropy i soki, które możemy dodawać do herbaty w zimowe, chłodne dni.

Jedna z najpyszniejszych owoców, choć sporadycznie spotykana w ogrodach Malinotruskawka, jest niezwykle cenna i odporna na nasze warunki atmosferyczne. Wbrew ogólnemu pojęciu nie jest krzyżówką maliny i truskawki, lecz zupełnie oddzielnym gatunkiem. Zaskoczy Cię dużymi, czerwonymi owocami, smacznymi i bardzo dekoracyjnymi. Przekonaj się ile pysznych rzeczy można zrobić z malinotruskawki np. nalewkę lub malinowe konfitury.

Pyszne przetwory, takie jak dżemy, galaretki, mrożonki uzyskasz z Malinojeżyny. Z wyglądu przypominają malinę, natomiast w smaku są podobne do jeżyny. Rośnie bardzo silnie i uzyskasz jednego krzaczka obfite plony. Malinojeżyna ma bardzo okazałe owoce, które mogą osiągnąć długość około 3 cm, są smaczne i bardzo aromatyczne. Konfitury zauroczą Cię ciemnoczerwoną barwą.

Z pozdrowieniami Pszczoła :)