Poznaj jedną z przyjaciółek Pszczółki! Osmia rufa L. czyli murarka ogrodowa jest wiosenną pszczołą samotnicą, występującą na terenie całego kraju. Posiada zdolność murowania gniazd, przenosi także pyłek na dolnej stronie odwłoka. Nazwa murarka przyjęła się ze względu na specyficzny sposób zakładania gniazd. Do ich budowy używa gliny i piasku zmieszanego ze śliną. Ciało murarki ogrodowej jest silnie owłosione w odcieniu rdzawoczerwonym, jest rozmiarami zbliżona do pszczoły miodnej. Jest samotnicą, ale w sprzyjających warunkach może tworzyć bardzo duże kolonie. Nie produkuje miodu na skalę przemysłową. Jej niewątpliwą zaletą jest łatwość hodowli w celu zapylania drzew owocowych.

Murarka ogrodowa jest polifagiem, jej lista roślin pokarmowych obejmuje blisko 150 gatunków, między innymi:

  • drzewa owocowe – wszystkie gatunki
  • porzeczki
  • maliny
  • truskawki
  • rzepak
  • mniszek

Osmia rufa zwyczajowo gnieździ się w drewnianych ścianach, spróchniałych drzewach czy pustych łodygach roślin. Gniazdo zbudowane jest z kilku do kilkunastu komór lęgowych ułożonych koło siebie, rozdzielonych przegrodami „murarskimi”. W każdej z komór lęgowych samica gromadzi pokarm, około 200 mg pyłku zmieszanego z nektarem i następnie składa jajo i muruje ścianę. Do zabezpieczenia jednej komórki lęgowej w pokarm, pszczoła murarka wykonuje 40 lotów podczas których odwiedza 1200 kwiatów. W dobrych warunkach pogodowych jedna samica zakłada około 15 komór lęgowych co powoduje odwiedzenie i zapylenie 18 000 kwiatów. Loty murarki trwają od początku kwietnia do końca czerwca.

Niebywałe zalety murarki ogrodowej sprawiają, że jest ona wyśmienitym zapylaczem roślin ogrodniczych. Skuteczność zapylania kwiatów np. jabłoni jest wysoka jak pszczoły miodnej. Murarka nie żądli, więc bezpiecznie można wykonywać w jej obecności wszystkie czynności pielęgnacyjne. Szybko adaptuje się do nowych warunków i podejmuję pracę na roślinach kwitnących. W szklarniach oraz przy sprzyjającej pogodzie jej aktywność sięga 14 godzin na dobę. Przy stawianiu ula musisz pamiętać, że murarka podobnie jak inne pszczoły uwielbia słońce. Kanały gniazdowe ula muszą być odpowiednio oświetlone i dogrzane. Otwory prowadzące do gniazd powinny być skierowane na południowy wschód, południe albo południowy zachód. Wystawienie gniazda w miejscu chłodnym i zawilgoconym nie sprawdzi się.

Najważniejsze zalety murarki ogrodowej to:

  • wysoka efektywność zapylania roślin i największa aktywność w czasie zapotrzebowania na owady zapylające
  • przywiązanie do miejsca gnieżdżenia i lubi sztuczne gniazda
  • nie żądli, nie jest agresywna
  • szerokie preferencje pokarmowe

Z uwagi na powyższe zalety pszczoły murarki, zachęcamy do samodzielnego ich odkrywania. Murarka idealnie pasuje do owocowych sadów ogrodniczych, do szklarni tunelowych, a także do prywatnych ogrodów.

Murarka zagwarantuje Ci klęskę urodzaju owoców!

Do przygotowania powyższego tekstu wykorzystano materiał informacyjny ze strony www.pszczelinka.pl