To nie prawda, że jedyną trawą w większości ogrodów to trawnik koszony raz w tygodniu. W trawach tkwi ogromny potencjał, dlatego przedstawię Ci kilka odmian, które wykorzystasz nie tylko do tworzenia płaskiej murawy.

Trawy ozdobne, które znam mają wiele kształtów i rozmiarów: od malutkich kępek aż po ogromne, przypominające rozłożyste krzewy. Rabaty złożone z traw wcale nie muszą być nudne. To świetny pomysł na przykład na osiągnięcie efektu dzikiej przyrody we własnym ogrodzie. Zawsze prezentują się swobodnie i bezpretensjonalnie, stanowiąc kontrast dla geometrycznych rabat i krzewiastych nasadzeń.

Wśród traw mamy takie, które są zimozielone jak Niebieska Trawa ‘Kostrzewa Sina’, Turzyca oszimska ‘Evergold’ czy Kostrzewa złota ‘Golden Toupee’ są one nieocenionym elementem kompozycji rabatowych. Bardzo atrakcyjne i ciekawe o niskim wzroście, które znakomicie sprawdzają się w małych ogrodach, na niewielkich rabatach czy w ogródkach skalnych.

Turzyca włosowa ‘Bronze Form’ oprócz wspaniałej barwy (ciemnobrązowej) liście jej  są dodatkowo wyjątkowo cieniutkie, pierzaste, wygląda zjawiskowo, będzie znakomitym tłem dla takich bylin jak: Rudbeka ‘Tricolores Smiley’, Żurawka ‘Hercules’ czy Paproć ‘Ursula Red’.

Przepiękną, ozdobioną latem pachnącymi, dzwonkowatymi, fioletowo - białymi kwiaty jest Czarna Trawa ‘Nigier’ i choć jest to bylina i nie należy do traw, urzekła mnie swoim wyglądem.  Warto zestawić ją z kontastującymi roślinami, jak: Trytoma 'Royal Castle' o intensywnych, czerwonych kwiatach czy Margerytką, niby ma klasyczne kwiatostany, ale białe płatki z żółtą kulką w środku, będą idealne dla ciemnego tła.

Mnóstwo traw jest o egzotycznym charakterze, takie jak Miskant Chiński w paski ‘Zebrinus’, który jest pokryty nietypowymi kremowymi, poprzecznymi paskami czy Miskant w paski 'Hinjo', Miskant w paski 'Strictus' oraz niższa wersja Miskant karłowy w paski 'Apache'. Posadzony obok Przetacznik kłosowy czy Kocimiętka swymi niebiesko-fioletowymi kwiatostanami pięknie podkreśli kolor traw.

Trawy pampasowe mogą być wspaniałą ozdobą rabat bylinowych, a ich dekoracyjne kwiatostany znakomicie nadają się na kwiat cięty oraz do suszenia.Rosną szybko, zwykle dorastają do 2–3 m wysokości.

Dlaczego wymienione trawy mają miano ‘ozdobne trawy’? - w większości przypadków oprócz kolorowych liści posiadają równie piękne kwiatostany - jak szumiące fontanny.

Bądź pewien, że oprócz piękna barw traw ozdobnych, wprowadzisz do ogrodu także ruch oraz dźwięk. Szumiące, a zarazem falujące na wietrze łany to przepiękny i niezwykle wyciszający widok.

Z pozdrowieniami Pszczoła :)